Arbetslivsresurs förvärvades av SMTW Personal Holding AB som också äger Arena Personal-gruppen. Huvudägarna till SMTW Personal Holding AB, NorgesInvestor, träffade 11 07 15 ett avtal med staten om förvärv av Arbetslivsresurs.
Under hösten 2011 döptes koncernen om till Aktriva-koncernen
Arena Personal-gruppen, som är verksamma inom rekrytering och bemanning, har ett långt förflutet och gott renommé inom dessa områden. Huvudägare till Arena Personal-gruppen är NorgesInvestor.
Ägare till den nya koncernen är till ca 75 procent NorgesInvestor och ca 25 procent en liten grupp medarbetare inom Arena Personal-gruppen. NorgesInvestor är en investeringsfond som investerar i bolag inom bland annat handel, service och IT/Telekommunikation för tillväxt. Det innebär för oss att vi satsar på att utveckla våra gemensamma affärer i ett längre perspektiv för lönsam tillväxt och ökad kundnytta.
Vi är en koncern som samlar kompetens kring rekrytering, bemanning, organisationsutveckling, omställning och rehabilitering. Vi kan, genom att tillhöra samma koncern, erbjuda företag ett komplett partnerskap och specialisthjälp i HR-frågor. Vi är en strategisk HR-partner som skapar hållbara resultat i vardagen.
Expertkompetensen inom Arena Personal stämmer väl överens med specialister hos de övriga medarbetarna inom Arbetslivsresurs och Arena och vi kan nu erbjuda hela kedjan för våra kunder med att attrahera, rekrytera, utveckla, behålla och avveckla medarbetare
Under 2012 förvärvades även Frigaard Bemanning i Norge som under våren namnändrade till Arena Personal.