Exempel på tjänster

Här följer några av våra tjänster och utbildningar kring urval både extern och internt. Kontakta ditt närmaste Arbetslivsresurskontor för mer information.

Karriärcoaching
Vi arbetar med karriärcoaching för medarbetare där det finns önskemål att tillvarata och utveckla kompetensen för utmaningar inom eller utanför arbetsplatsen. Den nya inriktningen kan antingen vara en vidareutveckling inom befintligt yrke alternativt byte av yrkesinriktning.

Rekryteringstjänster
När det är dags att rekrytera är det ofta viktigt att det går snabbt och alltid viktigt att det blir rätt person, oavsett om det sker externt eller internt.  Vi hjälper företag i både små och riktigt stora rekryteringar genom till exempel urval, personbedömningar, referenstagning och personlighets- och färdighetstester. Företaget får en kvalitetssäkrad rekrytering med ett sluturval på ett fåtal kandidater att själva välja emellan.

RELATERAD INFORMATION
Senast uppdaterad 2012-01-19